Brz metabolizam, spor metabolizam… Nije rijetkost čuti kako neko krivi metabolizam za višak kilograma.

Šta je ustvari metabolizam?

Metabolizam je kombinacija biohemijskih procesa koji se konstantno odvijaju u našem tijelu, pretvarajući hranu u energiju, iako se često dešava da kada neko govori o metabolizmu misli na brzinu kojom tijelo sagorijeva kalorije.

Različiti metabolizmi?

Na pitanje da li neki ljudi imaju brži metabolizam od drugih, odgovor je – da. Ali i dalje ostaje pitanje – kako dvije osobe, naizgled iste fizičke građe i godina, mogu imati toliko različite metaboličke osobine? Jedna od te dvije osobe može pojesti velike količine hrane bez vidljivih promjena, dok druga mora pažljivo brojati kalorije da održi ili smanji kilažu. Naučnici su istražili nekoliko faktora koji utiču na brzinu metabolizma – odnos čistih mišića i masnoća u tijelu, godine, genetika i spol.

Iako genetika, godine, i ostali faktori koje ne možete promijeniti utiču na vaš metabolizam, postojie stvari koje možete uraditi da ga poboljšate.

Mogu li nešto promijeniti?

Jako često se susrećemo sa člancima koji obećavaju ubrzavanje metabolizma brzo i lako konzumiranjem određene hrane i pića poput kafe, zelenog čaja i čilija, ali promjena uzrokovana njima je kratkotrajna i sasvim zanemariva.

Ono što može pomoći vašem metabolizmu na duge staze je – česta fizička aktivnost, te izgradnja i toniranje mišića. Mišić sam od sebe troši mnogo više energije, nego što to čini masnoća u tijelu i samim tim se ubrzava metabolizam. Problem koji se može javiti kod povećanja mišićne mase je taj što zbog veće potrošnje energije i ubrzanja metabolizma, organizam može tržiti veće količine hrane, pa je to nešto na šta se mora paziti.

Iako je teško ubrzati metabolizam, istraživanja su pokazala da postoje stvari i koje ga usporavaju, a jedna od njih je drastična dijeta i prebrz gubitak kilograma. Lako je zaključiti da mršanje djelimično usporava metabolizam, jer uz masnoće se gubi i tonus mišića, i samim tim brži gubitak kilograma znači sporiji metabolizam. To je samo još jedan dokaz da se trebamo kloniti pretjerano restriktivnih dijeta i fokusirati se na zdravu, balansiranu ishranu.

Velike promjene su uvijek šok za organizam, i važno je pronaći plan i ishrane i fizičke aktivnosti, kojeg smo u mogućnosti provoditi duži vremenski period. Samim tim će gubitak težine i održavanje iste biti puno jednostavniji.